2017

04.08.2017 ...
(Nevide GÖKAYDIN)
Değerli sanatçı Burhan Alkar'ı yıllar önce Gazi Üniversitesi'nde tanıdım.

O ilk adımlarında bile geleceğinin çok başarılı ve parlak olacağının sinyalini veriyordu. Değerli sanatçının sanata olduğu kadar sanat eğitimine de hizmetleri olmuştur. Bu nedenle heykel alanında olduğu kadar eğitim ortamı için de AYDINLATICI, İTİCİ bir güc olarak tanındı.

Bir makalemde belirttiğim gibi bugün, sosyal, ekonomik, teknolojik, estetik olayları bir bütün olarak görmek gereklidir. Çağımızda çok hızlı ve dinamik bir gelişme de yaşanmaktadır.
İnsanlık kendi gücünün çok üstünde sorunları çözmek durumundadır. Topluma bu gücü kazandıracak tek ortam ÇAĞDAŞ EĞİTİM'dir. Çünkü eğitim sosyal yapıya ait bir gerçek olduğundan, toplumla birlikte gelişmek, değişmek zorundadır. Burhan Alkar bu gerçeğin doğrultusunda öğrencilerini yetiştirmiştir. Kendi gibi düşünen, yaratıcı güce sahip gençler onun elinden bu gücü almışlardır ve onlar, zengin bir biçimlendirme sezgisi ve düşünme gücü ile hem mesleğe hem vatana hem kendilerine yararlı olmaktadırlar. Sanatçı eğitimliler, onlara bu etkin eğitim sistemini uygulayarak tüketici değil, üretici olma gücünü de kazandırmışlardır. Sanat zaten düşünme biçimlendirme olgusudur. İnsanın içinde aslında biçimlendirme içgüdüsü doğal olarak vardır. Bu temel içgüdü en küçük yaşlarda başlar. Yaşamının bir üst düzeyine varmak için kullanılan çaba olduğu dikkat edilirse değeri farkedilir.

Sanat zordur, öğrenimi de zordur. Büyük emek ister. Burhan Alkar, bu zorlukları yenip tüm yenilikleri, gelişmeleri, kendisi de yaşamış, uygulamış ve öğretmiştir. Devamlı gelişmelerin görüldüğü dönemimizde toplum olarak, kısır bir sınırla çevrelenmiş durumda kalmamız gereğinen O da inanmış hem eğitimde hem heykel mesleğinde çağdaş atılımları kullanmıştır.. Öyle ki, heykelleri kaskatı bir insan organizması görüntüsünde veya sınırlı bir geometrik anlatım taşımamakta, aksine ileri şiirsel bir ninamizm ve yumuşak formlarla konuşmaktadır ve konu ile anlatım beraberliğini ve özelliğini görselleştirmiştir. Görülüyor ki bu değerli sanatçının vatana, mesleğe büyük yardımları olmuştur. Sanatında da çok başarılı olmasının nedenlerini işte bu tutum ve düşünce özelliğine bağlıyorum. Mutlu ettiği kadar kendisinin de mutlu olmasını canı gönülden diliyorum. Değerli meslekdaşıma dostluklarımla...

Burhan Alkar Heykel Atelyesi | 11. sokak No:61 Ostim ANKARA
Telefon: (0)312 354 1285 e-posta: burhanalkar@burhanalkar.net

 

ana sayfa | galeri | atelye | hakkinda | yazilar | iletişim

2012 Burhan Alkar Heykel Atelyesi / burhanalkar.net

ozzgo.net